05.03.2018

30 LAT HISTORII FIATA TIPO

Fiat Tipo został po raz pierwszy przedstawiony publiczności 3 dekady temu. W tym roku ten wyjątkowy model z logo Fiata świętuje 30-lecie swojej funkcjonalności, prostoty i charakteru.

Premiera pierwszej odsłony Fiata Tipo miała miejsce 26 stycznia 1988 roku. Tipo był spadkobiercą Fiata Ritmo, który z kolei zastąpił Fiata 128. Począwszy od modelu 1100, samochody Fiata zmotoryzowały nie tylko włoskie rodziny, ale przyczyniły się także do rozwoju społecznego, gospodarczego i technologicznego w całej Europie.

Ówczesny Fiat Tipo był naprawdę przełomowym i innowacyjnym autem. Inżynierowie Fiata opracowali samochód świetny w prowadzeniu, oferujący bezkompromisowe osiągi, komfort i bezpieczeństwo, kładąc przy tym szczególny nacisk na ergonomię. Tipo wyróżniało się precyzyjną konstrukcją, zastosowaniem innowacyjnych technologii i wysokiej jakości materiałów, gwarantujących niezawodność i jakość.

30. rocznica urodzin modelu stanowi świetną okazję do przyjrzenia się dwóm generacjom tego niezwykle popularnego i funkcjonalnego samochodu. Nieprzypadkowo młodsze Tipo nosi to samo imię, co jego starszy brat, ze względu na łączące ich podobne DNA.

Warto zatrzymać się na chwilę przy wersji pięciodrzwiowej. To właśnie Tipo hatchback najbardziej przywodzi na myśl Tipo z 1988 r. Ten wariant nadwozia wyróżnia się dużą klapą zapewniającą wygodny dostęp do pojemnego, 440-litrowego bagażnika (550-litrowego w wersji kombi, 520-litrowego w wersji sedan). 30 lat temu tylna klapa stanowiła nie lada innowację – nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale na wykonanie ze specjalnego, lekkiego, odpornego na korozję tworzywa.

To jednak nie wszystkie zaskakujące rozwiązania Fiata Tipo. Model z końca lat 80. został wykonany na jednej z pierwszych platform modułowych. Jego podwozie stało się bazą dla innych modeli Fiata, np. Fiata Tempry, oferującego wersje sedan i kombi. Trzy dekady później, Fiat Tipo sedan, Fiat Tipo hatchback i Fiat Tipo kombi są odpowiedzią Fiata na nowe potrzeby Klientów i nowe trendy zakupowe. Dzięki niezwykłej wszechstronności, wszystkie odsłony Tipo mogą spełnić oczekiwania różnych nabywców: rodzin, par, osób w różnym wieku, i młodszych, i starszych.

Tipo oferuje również przejrzystą gamę jednostek napędowych i poziomów wyposażenia, skierowanych do konkretnych odbiorców – co znów jest odzwierciedleniem koncepcji, która sprawdza się świetnie już od 30 lat! Dziś wszystkie warianty rodziny Tipo zaskakują licznymi, pomysłowymi rozwiązaniami ułatwiającymi życie.

Najlepszym dowodem tego jest bogate wyposażenie standardowe z innowacyjnym systemem Uconnect™ HD LIVE z dotykowym, 7-calowym ekranem o wysokiej rozdzielczości oraz ekranem pojemnościowym, umożliwiającym nawigowanie typu „pinch&swipe”, jak w nowoczesnych tabletach. Dla nowego Tipo dostępny jest również Uconnect Link, czyli interfejs Apple CarPlay™ i Android Auto™, umożliwiający kierowcy korzystanie w samochodzie ze swojego smartfona w sposób najbardziej intuicyjny.

Współczesny Fiat Tipo przejął najlepsze cechy swojego poprzednika i został wyposażony w nowe funkcje, które pozwoliły mu powtórzyć niebywały sukces. Nowe Tipo zostało zaprojektowane przez międzynarodowy zespół składający się z ponad 2000 ekspertów, a prace projektowe trwały ponad trzy lata. Model ten stanowi jedyne w swoim rodzaju połączenie technologii, solidności i użyteczności, które podbiło segment C swoją praktycznością i funkcjonalnością. W 2017 roku Fiat Tipo był niekwestionowanym liderem segmentu C we Włoszech, z 20,7% udziałem w rynku i ponad 180 000 egzemplarzy sprzedanych w regionie EMEA, w tym blisko 8500 sztuk w Polsce. Co więcej, już drugi rok z rzędu Fiat Tipo jest modelem o najwyższym tempie wzrostu w segmencie C w Europie.