Skip to content Skip to navigation
17/03/2021

Nowy Fiat 500 najlepszym autem elektrycznym w plebiscycie Auto Lider

Nowa 500 zdobyła kolejną nagrodę w Wielkiej Brytanii, wygrywając tytuły: „Kabriolet Roku” oraz „Najlepszy, Mały, Elektryczny Samochód Miejski”, przyznawane przez magazyn „What Car?” w ramach konkursu „Samochód Roku 2021”. Jury doceniło właściwości jezdne, styl, zasięg, cenę oraz odnowione wnętrze nowej 500, przyznając po raz pierwszy w historii magazynu nagrodę „Kabriolet Roku” samochodowi elektrycznemu.


Pierwszy w pełni elektryczny model Fiata zwyciężył w dorocznym konkursie organizowanym przez redakcje tygodnika Motor, miesięcznika Auto Moto i portalu internetowego magazynauto.pl. W tegorocznej, już 20. Edycji plebiscytu Auto Lider zagłosowało ponad 81 000 tysięcy czytelników treści motoryzacyjnych. Jak co roku oddawano głosy na najlepsze auta w takich kategoriach jak: najmniejsze samochody miejskie, crossovery, SUV-y, samochody sportowe czy kabriolety. W ostatnich latach, w tym zestawieniu pojawiły się również nowe kategorie - aut hybrydowych oraz elektrycznych.


Nowy Fiat 500 jest punktem odniesienia w swojej klasie, jeśli chodzi o zasięg – akumulatory litowo-jonowe o pojemności do 42 kWh zapewniają mu do 320 km w cyklu mieszanym i do 460 km w cyklu miejskim WLTP. Na tle konkurencji wyróżnia go też funkcja szybkiego ładowania prądem o mocy do 85 kW, co po 5 minutach pozwala zgromadzić rezerwę energii wystarczającą na pokonanie 50 km, a po 35 minutach ładowania akumulator jest naładowany do 80%.


O dynamicznym postępie w rozwoju zrównoważonej mobilności świadczy maksymalna ocena w testach Green NCAP. Ta niezależna inicjatywa promuje rozwój samochodów energooszczędnych, które wpływają na poprawę jakości powietrza, pozwalają ograniczyć globalne ocieplenie i umożliwiają maksymalizację zasobów wykorzystywanych do transportu pasażerskiego. W zeszłym roku Fiat 500 uzyskał najwyższą ocenę 5 gwiazdek w testach Green NCAP oraz maksymalny wynik 10/10 w zakresie wskaźnika efektywności energetycznej. Testy przeprowadzono na modelu Fiata 500 z silnikiem elektrycznym o mocy 118 KM (87 kWh), który oferuje maksymalną prędkość do 150 km/h (ograniczoną elektronicznie).


Nowy Fiat 500, wśród licznych wyróżnień branżowych, ma też na koncie jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, czyli „Red Dot Award 2020” w kategorii „Design Concept”.


Wszystko to sprawia, że nowy Fiat 500 idealnie sprawdza się w mieście, ułatwiając przy tym troskę o środowisko. Podobnie jak pierwszy kultowy model 60 lat temu zmienił oblicze motoryzacji we Włoszech, trzecia generacja „pięćsetki” wyznacza nowe trendy, kreując nowoczesną, zrównoważoną mobilność w mieście i poza nim.