Fiat Auto Poland uzupełnia gamę modelową nowej Pandy o wersję z napędem 4x4. Nowa Panda to jedyny na rynku samochód w segmencie aut miejskich dostępny z napędem 4x4. Cennik na rynku polskim.

13 listopada 2012

Ten nowy Fiat 4x4 zaskakuje możliwościami w terenie (możliwość jazdy w trybie Offroad).

Wersja 4x4 to zdecydowanie najlepiej standardowo wyposażona wersja modelu w gamie nowej Pandy. Klient otrzymuje, pomijając w tym miejscu terenową stylistykę samochodu, bogate wyposażenie standardowe, które obejmuje m.in.: klimatyzację z filtrem przeciwpyłowym, radioodtwarzacz CD+MP3 (6 głośników), systemy ELD (elektroniczna blokada dyferencjału) i ESP (system stabilizacji toru jazdy z ASR i Hill Holder), system ABS z EBD (elektroniczny rozdzielacz siły hamowania z systemem wspomagania hamowania BAS), przednie poduszki powietrzne i kurtyny powietrzne, elektryczne wspomaganie kierownicy DualdriveTM z trybem City, elektryczne podnoszenie szyb przednich, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka zewnętrzne, ESS - system sygnalizacji awaryjnego hamowania, felgi ze stopów lekkich 15-calowe z oponami 175/65 R15 M+S, komputer pokładowy z menu w j. polskim, system tankowania Smart Fuel, światła do jazdy dziennej (DRL), system Start&Stop, centralny zamek sterowany z pilota.
Klient może wybrać jeden z 12 kolorów nadwozia (w tym 5 metalizowanych).

 

W skład równie bogatego wyposażenia opcjonalnego wchodzi m.in. innowacyjny system „City Brake Control", przesuwna kanapa tylna oraz system audio/nawigacji Blue&Me TomTom2 LIVE.
Tak bogato wyposażona nowa Panda 4 x 4, z bardzo oszczędnym i ekologicznym silnikiem 1,3  MultiJet II (produkowanym w Polsce przez Fiat Powertrain Technologies w Bielsku-Białej), jest dostępna już na polskim rynku w cenie promocyjnej 59 990 złotych.

Skrócony opis modelu Fiat Panda 4x4.
Fiat Panda 4x4 to jedyny samochód o napędzie 4WD (na cztery koła) w segmencie „A". Następca bestsellera sprzed 29 lat, okrzykniętego najmniejszym i najbardziej fascynującym „śmiałkiem" w swej kategorii, dzisiejsza Panda 4x4 to prawdziwy as w rękawie, zdolny do sprawnego przemieszczania się zarówno po nawierzchniach górskich szlaków, jak i do pokonywania meandrów dżungli wielkiego miasta.

Styl i wymiary.
Pięciodrzwiowa Panda 4x4 ma długość 368, szerokość 167 i wysokość 160 centymetrów. Rozstaw osi wynosi 230 cm, a rozstaw kół przednich i tylnych - odpowiednio 141 i 140 centymetrów.

Nadwozie - kąty i prześwit.
Fiat Panda 4x4 może bez trudu mierzyć się z trudniejszym terenem, czego dowodzi wartość nie tylko jej prześwitów: 160 mm ale i „terenowych" kątów nadwozia. Kąt najazdu, to maksymalny kąt przedniej części samochodu zanim nadwozie zahaczy o grunt. Kąt zejścia, to maksymalny kąt podjazdu tyłem z powierzchni poziomej bez dotknięcia podłoża. Kąt rampowy z kolei, to maksymalny kąt trójkąta równoramiennego pomiędzy osiami, bez kontaktu podłoża z podwoziem pojazdu. Wartości te dla nowej Pandy 4x4 wynoszą odpowiednio: 210 (kąt najazdu), 360 (kąt zejścia) oraz 200 (kąt rampowy).

Napęd 4WD typu „Torque On Demand" i mechanizm różnicowy o elektronicznie ograniczanym tarciu wewnętrznym (ELD).
Fiat Panda 4x4 wyposażony jest w napęd 4WD typu „Torque On Demand", obejmujący dwa mechanizmy różnicowe oraz elektroniczne sprzęgło międzyosiowe. Jest to system stałego napędu na cztery koła ze sterownikiem elektronicznym, który w sposób płynny i proporcjonalny rozdziela moc napędu na oś przednią i tylną w zależności od bieżących warunków trakcyjnych podłoża. System ten działa całkowicie automatycznie i nie wymaga żadnych okresowych czynności obsługowych.
Wyposażenie standardowe nowego Fiata Panda 4x4 obejmuje system elektronicznej stabilizacji toru jazdy ESC wraz z mechanizmem różnicowym o elektronicznie ograniczanym tarciu wewnętrznym ELD (Electronic Locking Differential). ELD jest systemem wspomagającym jazdę na podłożu o niskiej przyczepności (śnieg, lód, błoto, itp.) poprzez przyhamowanie koła o śladowej trakcji, (albo poślizgu większym niż innego koła), przekazując moment obrotowy na koło lepiej „trzymające się" nawierzchni. Funkcja ta może być aktywowana ręcznie przyciskiem obok dźwigni selektora biegów i działa przy prędkości poniżej 50 km/h.
Maksymalną przyczepność na każdej nawierzchni zapewniają specjalne opony 175/65 R15 84T M+S, wykazujące optymalne własności jezdne i trakcyjne na podłożu ośnieżonym. Opony te gwarantują pewność prowadzenia w warunkach letnich i deszczowych, a także odpowiednią charakterystykę trakcyjną w warunkach off-roadowych.

Zawieszenie kół.
Zawieszenie samochodu z napędem 4WD ma dwa zasadnicze cele do spełnienia: zapewnić odpowiedni stopień komfortu podróży i prowadzenia oraz należyte własności jezdne i bezpieczeństwo, ale także umożliwić sprawne poruszanie się w trudniejszych warunkach, szczególnie off-roadowych. Z tego właśnie względu dla Pandy 4x4 wybrano dwa wypróbowane układy zawieszenia: niezależne na kolumnach McPherson z przodu oraz półzależne z wykorzystaniem belki skrętnej z tyłu, specjalnie skalibrowane dla samochodu z napędem 4WD.  Obecne zawieszenie kół tylnych jest lżejsze wagowo, niż trójkątne wahacze wleczone stosowane w Pandzie poprzedniej generacji i zapewnia wyższy komfort fizyczny oraz akustyczny jazdy przy identycznej charakterystyce w warunkach off-road.

Dane Techniczne:

SILNIK 1.3 Multijet 16v 75 KM Start&Stop DPF
Wersja wyposażenia 4x4
Liczba cylindrów, rozmieszczenie 4, rzędowo, poprzecznie z przodu
Średnica x skok tłoka (mm) 69,6 x 82,0
Pojemność (cm3) 1248
Norma ekologiczna Euro 5
Stopień sprężania 16,8 : 1
Maksymalna moc CEE kW (KM) przy obr./min 55 (75) 4000
Maksymalny moment obr. CEE: Nm (kGm) przy obr./min 190 (19,4) 1500
PRZENIESIENIE NAPĘDU
Napęd 4x4
Skrzynia biegów, liczba biegów 5 + wsteczny
UKŁAD KIEROWNICZY
Średnica zawracania (m) 9,7
HAMULCE - T (tarczowe) - B (bębnowe)
Przednie: Ø (mm) T257 x 22 wentylowane
Tylne: Ø (mm) T240
WYMIARY
Rozstaw osi (mm) 2300
Rozstaw kół przód/tył (mm) 1411 / 1408
Długość (mm) 3686
Szerokość (mm) 1672 (bez lusterek) - 1911 (z lusterkami)
Wysokość (mm) 1605
Pojemność bagażnika (dm3) 225 / 870
KOŁA
Opony 175/65 R15 82T
MASY - ZBIORNIK PALIWA
Masa samochodu gotowego do jazdy DIN (kg) 1035
Masa maks. przyczepy (kg) 900 (z hamulcem) - 400 (bez hamulca.)
Ładowność użytkowa z kierowcą (kg) 500 (wersja 5-miejscowa)
Pojemność zbiornika paliwa (litry) 37
OSIĄGI
Maksymalna prędkość (km/h) 159
Przyspieszenie (sek.) 0-100 km/h 14,5
ZUŻYCIE PALIWA (Dyrektywa 2004/3/CE) l/100 km
w cyklu miejskim 5,0
w cyklu pozamiejskim 4,6
w cyklu mieszanym 4,7
Emisja CO2 w cyklu mieszanym (g/km) 125

Powiązane informacje