Słownik

 1. a
 2. b
 3. c
 4. d
 5. e
 6. f
 7. g
 8. h
 9. i
 10. j
 11. k
 12. l
 13. m
 14. n
 15. o
 16. p
 17. q
 18. r
 19. s
 20. t
 21. u
 22. v
 23. w
 24. x
 25. y
 26. z

Automatyczna skrzynia biegów

Co to jest

Powiązane pozycje

Automatyczna skrzynia biegów to urządzenie, które ułatwia wybór przełożenia biegu, eliminując konieczność naciskania pedału sprzęgła i ustawiania dźwigni w żądanej pozycji.
Automatyczna skrzynia biegów jest bardzo wygodna w przypadku dużego ruchu i bardzo popularna w Ameryce, natomiast w Europie, z powodu niskiego przystosowania pod tą technologię, w większości stosowana jest skrzynia manualna.

Cambio automatico - immagine

Jak działa

Automatyczna skrzynia biegów jest sterowana poprzez dźwignię, która ustawiana jest zgodnie z żądanym kierunkiem jazdy. Brak natomiast pedału sprzęgła, ponieważ skrzynia obsługuje go automatycznie.
Aby uruchomić skrzynię biegów wystarczy więc przesunąć odpowiednio dźwignię.

Dostępne są następujące pozycje:
P: Parking, który blokuje wałek napędowy oraz koła aby uniemożliwić ruch, jeśli auto zaparkowane jest pod górę
R: Reverse, bieg wsteczny
N: Neutral, bieg jałowy
D: Drive- bieg, na którym uruchamiany jest samochód. Po uruchomieniu auta, to skrzynia biegów decyduje, którego przełożenia użyć w zależności od obrotów silnika.

Istnieją również inne wersje automatycznej skrzyni biegów:

 • sekwencyjna skrzynia biegów: po ustawieniu biegu na D dźwignia może zostać przesunięta również w bok. W tym położeniu, każde przesunięcie w przód powoduje wrzucenie wyższego biegu, a każde przesunięcie w tył- niższego. Po każdej zmianie biegu dźwignia wraca do pozycji centralnej;
 • tradycyjna skrzynia biegów: oprócz 4. pozycji istnieją również pozycje 1, 2 i 3, które odpowiadają tradycyjnym biegom. Pozostawiając selektor na D, skrzynia biegów automatycznie decyduje o wyborze przełożeń.

W odróżnieniu od samochodu z manualną skrzynią biegów, wybór biegu "Drive" (Jazda) powoduje natychmiastowe uruchomienie samochodu, dlatego należy włączać go przy naciśniętym pedale hamulca.

Powiązane pozycje

Skrzynia biegów Dualogic

Skrzynia biegów Dualogic to rodzaj skrzyni, która pozwala wybrać pomiędzy obsługą automatyczną a manualną przełożeń skrzyni.