Słownik

 1. a
 2. b
 3. c
 4. d
 5. e
 6. f
 7. g
 8. h
 9. i
 10. j
 11. k
 12. l
 13. m
 14. n
 15. o
 16. p
 17. q
 18. r
 19. s
 20. t
 21. u
 22. v
 23. w
 24. x
 25. y
 26. z

Airbag

Co to jest

Poduszka powietrzna to element bezpieczeństwa pasywnego, który włącza się w razie wypadku, chroniąc pasażerów przed urazami.
Istnieją różne rodzaje poduszek powietrznych, wśród których najpopularniejsze to:
- poduszki powietrzne czołowe w desce rozdzielczej i w kierownicy
- poduszki powietrzne boczne w fotelach auta
- poduszki powietrzne chroniące kolana kierowcy
- kurtyny boczne zamontowane powyżej bocznych okien auta.

Airbag - immagine

Jak działa

Poduszka powietrzna to balon, który w przypadku gwałtownego uderzenia momentalnie się napełnia. Balon ten uniemożliwia kierowcy i pasażerom uderzenie o sztywne elementy auta. Natychmiast po wypadku napełnia się, aby jak najbardziej złagodzić uderzenie.
Poduszka powietrzna może być użyta tylko jeden raz i po użyciu musi zostać wymieniona.
Pomimo mniejszych obrażeń w porównaniu do uderzenia o deskę rozdzielczą czy kierownicę, na skutek wybuchu poduszki powietrznej następuje uderzenie ciała o fotel i jego odbicie, dlatego bardzo ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa.

Historia

Poduszka powietrzna została wymyślona w 1952 roku przez Amerykanina Johna W. Hetricka, ale badania prowadzone nad jej udoskonaleniem spowodowały, że pojawiła się ona w amerykańskich samochodach dopiero na początku lat '70. Po jej wprowadzeniu pojawiło się wiele kontrowersji, które poddawały w wątpliwość jej faktyczną użyteczność. W latach '80 została ostatecznie uznana jako ważny element bezpieczeństwa drogowego, stosowana jednak tylko i wyłącznie z pasami bezpieczeństwa.
W Europie została wprowadzona dopiero w pierwszej połowie lat '90, a ostatecznie przyjęta jako standard dopiero po 2000 roku. Aktualnie trudno jest znaleźć nowo wyprodukowany samochód, w którym nie byłyby montowane przynajmniej czołowe poduszki powietrzne.