01/09/2020

Sesja zdjęciowa Fiata 126 PLL LOT z rejsowymi samolotami PLL LOT

To była wyjątkowa sesja zdjęciowa. Na płycie postojowej krakowskiego lotniska Balice pojawił się legendarny Fiat 126, któremu na zdjęciach towarzyszyły piękne samoloty rejsowe Polskich Linii Lotniczych LOT. Uwieczniony na zdjęciach pojazd to historyczny egzemplarz - Polski Fiat 126 PLL LOT z 1987 roku należący do Grupy Pokazowej 126-HOOLIGANS RACING. Jest on jednym z egzemplarzy stworzonych w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym FSM do celów sportowych i badawczych.

Prezentowany model samochodu waży niewiele ponad 500 kg i jest wyposażony w silnik wykonany przez Tomasza Cabaja i rozwija moc 56 KM. W środku pojazdu znajdziemy klatkę bezpieczeństwa Race Cages i fotele kubełkowe z pięciopunktowymi pasami. Nadwozie zostało pomalowane białym lakierem akrylowym marki General z palety Fiata i wzbogacone historycznym malowaniem PLL LOT autorstwa Romana Duszka i Andrzeja Zbrożka z 1976 r. Grafikę uzupełnia sylwetka żurawia – zwycięski projekt Tadeusza Lucjana Gronowskiego w konkursie LOT-u z przełomu lat 1929-1930, który po dziś dzień pozostaje oficjalnym znakiem Polskich Linii Lotniczych.

Samochód o numerze rejestracyjnym KR 99J jest wpisany do rejestru zabytków i znajduje się w prywatnych rękach jednego z kolekcjonerów klubu 126HOOLIGANS RACING, dziennikarza motoryzacyjnego Marcina Małysza.

Autorami zdjęć są Fryderyk Zyska, wykładowca Krakowskiej ASP i projektant nadwozi samochodowych, oraz Katarzyna Piszczek, fotograf na co dzień specjalizujący się w zdjęciach podwodnych.