27/08/2020

Olivier François za kierownicą nowego Fiata 500 - światowa premiera jazdy próbnej

Z okazji otwarcia we Włoszech zamówień na wersję hatchback nowego Fiata 500 „la Prima", Olivier François, prezes Fiat Brand Global, opowiada o pierwszej jeździe próbnej za kierownicą nowej 500.

W filmie prezentującym pierwszą jazdę testową, Olivier François, odwiedza symboliczne miejsca w Turynie, które na stałe zapisały się w historii marki Fiat. W ten sposób wprowadza wszystkich fanów „pięćsetki” na pokład nowej modelu „la Prima", aby mogli przeżyć emocje pierwszej jazdy miejskim samochodem FCA z zerową emisją CO2.

Fascynująca podróż rozpoczyna się od zakładu w Mirafiori, gdzie produkowana jest nowa 500. W ciągu 81 lat swojej działalności, kompleks Mirafiori zapisał się w historii włoskiego i światowego przemysłu motoryzacyjnego i jest jedną z najdłużej działających europejskich fabryk motoryzacyjnych.

Wraz z rozpoczęciem produkcji modelu „la Prima", otwiera się kolejny rozdział jego historii. Przy produkcji nowej 500 będzie pracowało około 1200 osób, a zdolność produkcyjna linii wyniesie 80 000 sztuk rocznie z możliwością jej zwiększenia. Łącznie, uwzględniając koszty projektowania, prac rozwojowych i inżynieryjnych oraz budowy linii, jest to inwestycja o wartości ponad 700 milionów euro. Co więcej, nowa 500 została stworzona, zaprojektowana i skonstruowana właśnie tu, w Turynie. Jest to prawdziwy produkt „Made in Fiat” i „Made in Turin”.

Kolejnym przystankiem podczas jazdy testowej za kierownicą nowej 500 jest Lingotto, dawna fabryka Fiata z torem na dachu, gdzie w czasach pierwszej generacji Fiata 500 odbywały się testy jakościowe przed wysyłką samochodów. Obecnie fabryka jest przekształcona w muzeum, w którym mieści się galeria sztuki Pinacoteca. Na jej terenie, na czwartym piętrze mieści się „Virtual Casa 500”, wirtualna wystawa, która pokazuje, jak będzie wyglądać „Dom 500”, który ma być gotowy wiosną 2021 roku.

Podróż Oliviera François za kierownicą elektrycznej 500 wiodła wzdłuż bulwarów stolicy regionu u podnóża Alp i skończyła się na Monte dei Cappuccini, niedaleko centrum, na prawym brzegu rzeki Pad, z zapierającym dech w piersiach widokiem na miasto i pasmo gór.

Nowa 500 „la Prima" w wersji hatchback jest prawdziwą kwintesencją stylu i technologii, skierowaną bezpośrednio do fanów piękna, kreatywności i innowacji. W pełni elektryczny model już stał się międzynarodową gwiazdą - dane z przedsprzedaży wersji kabriolet i hatchback pokazują, że ponad 80% zamówień online pochodzi z zagranicy.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć wideo.