Skip to content Skip to navigation
27/10/2020

Otwarcie wystawy „Quand’era una fabrica” poświęcona fabryce w Lignotto

W Turynie została otwarta wystawa “Lingotto VIVE & RIVIVE. Quand’era una fabbrica" (“Lingotto ŻYJE & ODŻYWA. Kiedy była to fabryka”). To fascynująca podróż odkrywająca dawną fabrykę samochodów, która jest symbolem Turynu i rewitalizacji znanego na całym świecie miasta, nie zawsze docenianego w przeszłości.

Utrwalona historia fabryki samochodów marki Fiat

Dzięki rysunkom, zdjęciom, filmom i oczywiście samochodom, można będzie prześledzić historię słynnego zakładu produkcyjnego marki Fiat od początku lat 20. do końca lat 80. XX wieku. Wystawę można będzie oglądać do 31 grudnia 2020 roku w Pawilonie 5 Centrum Handlowego Lingotto na Via Nizza, 230 w Turynie.

FCA Heritage i dziedzictwo marek grupy FCA

W jej tworzeniu aktywnie uczestniczył FCA Heritage, dział FCA zajmujący się ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego marek Grupy FCA. Udostępnił on filmy i fotografie należące do cennej kolekcji Centro Storico Fiat, słynnego muzeum w Turynie, w którym znajduje się bogata kolekcja samochodów, pamiątek, modeli, plakatów reklamowych oraz ogromne dziedzictwo archiwalne, opowiadające historię największego i najstarszego włoskiego producenta samochodów.

Lignotto – ikona marki od 1923 roku

Materiały dokumentalne dostarczone przez Centro Storico Fiat opowiadają o historii zakładu Lingotto. Oddany do użytku w 1923 roku zakład marki Fiat do dziś jest podziwiany za nowoczesność i elegancję jego zabudowy, oraz za rozwiązania takie jak testowy tor na dachu budynku, który w tamtych czasach wzbudzał uznanie i podziw.

Na długo przed jego ukończeniem, to co zostało pomyślane jako miejsce pracy, stało się symbolem włoskiego przemysłu i tym samym weszło do zbiorowej świadomości. To właśnie tutaj powstawały samochody, które przez dziesięciolecia przyczyniały się do zmotoryzowania kraju, aż do momentu, w którym konieczne było przeniesienie nowych procesów produkcyjnych do zakładów, które odpowiadały bardziej nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym.

Odbywająca się w ramach wydarzenia "Torino Design of the City 2020" wystawa "Lingotto VIVE & RIVIVE. Quand'era una fabbrica" ma również na celu zaprezentowanie projektu "Torino Automotive Heritage Network", czyli sieci wydarzeń kulturalnych związanych z historią miasta i motoryzacji.

Koordynacją naukową i organizacją wystawy zajęła się Politechnika w Turynie, Wydział Architektury i Projektowania oraz Instytut Pamięci i Kultury Pracy w Biznesie oraz Praw Społecznych (ISMEL).