08-11-2018

Fiat Chrysler Automobiles Poland najbardziej „polską” firmą zagraniczną

Firma Fiat Chrysler Automobiles Poland (FCA Poland) została uznana w specjalnym plebiscycie czytelników „Gazety Polskiej" za najbardziej „polską" firmę zagraniczną. W uroczystej gali wręczenia nagród wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński. W plebiscycie „Firma 100-lecia Niepodległości" zorganizowanym przez Gazetę Polską spółka FCA Poland otrzymała specjalne wyróżnienie za wieloletnią aktywną obecność w naszym kraju i szczególny wkład w rozwój polskiej motoryzacji.

Spośród zgłoszonych do plebiscytu kapituła wytypowała sto firm, na które czytelnicy mogli głosować. Dodatkowo mogli oni wyróżnić marki o co najmniej pięćdziesięcioletniej tradycji, które na stałe wpisały się w polską tradycję. Właśnie wśród tych laureatów znalazła się firma FCA Poland.

Nagrodę odebrał dyrektor Zakładu FCA Poland w Tychach - inżynier Antoni Greń. FCA Poland jest w Polsce największym producentem samochodów i jednym z największych eksporterów w kraju. Spółka zatrudnia ok. 3000 osób. Fiat jest obecny na rynku polskim od 1906 roku, a pierwsze samochody marki zjechały z polskich linii montażowych w 1932 roku. Obecnie w fabryce FCA w Tychach są produkowane takie modele jak Fiat 500, Abarth 500 i Lancia Ypsilon. Przeciętnie co 50 sekund z linii montażowych w Tychach zjeżdża jeden samochód.

W roku obchodów 100-lecia Niepodległości Polski Grupa FCA w Polsce, do której należy FCA Poland, wielokrotnie już podkreślała swoją prawie stuletnią obecność i zaangażowanie w rozwój naszego kraju wspierając wydarzenia nawiązujące do tego wielkiego jubileuszu. FCA była partnerem takich wydarzeń jak np. X Kongres Kobiet w Łodzi, podczas którego obchodzono stulecie uzyskania przez kobiety praw wyborczych, czy też stulecia Lewiatana, organizacji wspierającej i reprezentującej polskich przedwojennych przedsiębiorców.

Aby podkreślić swoją obecność w 100-letniej historii Polski Grupa FCA wydała też książkę pt. „Polska Droga Fiata" oraz broszurę, w której można zapoznać się z historią marki w Polsce. Dodatkowo firma przygotowuje historyczny kalendarz, w którym zostaną zaprezentowane wszystkie modele Fiata produkowane w Polsce od międzywojnia.