Słownik

 1. a
 2. b
 3. c
 4. d
 5. e
 6. f
 7. g
 8. h
 9. i
 10. j
 11. k
 12. l
 13. m
 14. n
 15. o
 16. p
 17. q
 18. r
 19. s
 20. t
 21. u
 22. v
 23. w
 24. x
 25. y
 26. z

Servosterzo

Co to jest

Powiązane pozycje

Wspomaganie kierownicy to urządzenie, które redukuje siłę potrzebną kierowcy do przekręcenia kierownicy podczas manewru w unieruchomionym samochodzie lub podczas jazdy.
Bez wspomagania kierownicy, kierowca musi pokonać siłę potrzebną do skręcenia kół tylko z pomocą swoich mięśni.

Servosterzo

Jak działa

Istnieją dwa typy wspomagania kierownicy- hydrauliczny i elektryczny.
Wspomaganie hydrauliczne kierownicy wykorzystuje system pomp i kół zębatych uruchamianych przez silnik. Kiedy przekręcana jest kierownica zmienia się ciśnienie oleju i mniej lub bardziej oddziałuje na układ kierowniczy, ułatwiając jego obsługę. Elektryczne wspomaganie kierownicy natomiast składa się z silniczka elektrycznego, centralki i reduktora umieszczonych w układzie kierowniczym. Centralka odczytuje sygnały wysyłane przez układ kierowniczy i uruchamia silnik w razie konieczności wykonania manewru skrętu.

Historia

W 1999 roku Fiat wprowadził nowy rodzaj wspomagania kierownicy nazwany City Car, który pozwala dodatkowo zmniejszyć wysiłek przy skręcaniu podczas jazdy po mieście. Włącznik jest przyciskiem umieszczonym obok kierownicy. Przy prędkości ponad 50km/h funkcja ta jest automatycznie dezaktywowana i ponownie włącza się po zmniejszeniu prędkości. Niedawno zostały wprowadzone inne typy wspomagania kierownicy, które przy dużej szybkości zamiast ułatwiać skręcanie, "nadają mu ciężkości" i dzięki temu stabilności, pozwalając na lepszą kontrolę auta.