Słownik

 1. a
 2. b
 3. c
 4. d
 5. e
 6. f
 7. g
 8. h
 9. i
 10. j
 11. k
 12. l
 13. m
 14. n
 15. o
 16. p
 17. q
 18. r
 19. s
 20. t
 21. u
 22. v
 23. w
 24. x
 25. y
 26. z

Multiair

Co to jest

Powiązane pozycje

Multiair to układ elektrohydrauliczny, który steruje zaworami ssącymi powietrze w silnikach benzynowych, bez udziału przepustnicy. System ten pozwala lepiej obsługiwać przepływ powietrza w cylindrach, umożliwiając redukcję spalin i uzyskać lepsze osiągi
Fiat opatentował system Multiair w 2002 roku. Po raz pierwszy pojawił się on w 2009 roku, zamontowany w silniku FIRE.
Ten innowacyjny system uzyskał następujące wyróżnienia: Internal Engine of the Year, Best New Engine 2011, Best Green Engine 2011, tytuł najlepszego silnika w kategorii silników o pojemności mniejszej, niż 1000 cm³.

Multiair

Jak działa

W normalnym silniku z wałkiem rozrządu, otwarcie zaworów ssących zmienia się w zależności od obrotów silnika, a ciśnienie regulowane jest przez otwarcie przepustnicy. Poprzez ten system 10% energii jest przeznaczane do wpompowania powietrza do cylindrów.
W Multiair natomiast, otwarcie zaworów może zostać zoptymalizowane w zależności od osiągów potrzebnych w danym momencie, natomiast zawór pozostaje otwarty, utrzymując stałe ciśnienie. Dokładnie mówiąc, popychacz nie przekazuje bezpośrednio ruchu na zawory ssące, ale pilnuje, kiedy to zrobić.
Popychacz jest podzielony na dwie części: jedną, która steruje zaworami ssącymi silnika i drugą, składającą się z pompy hydraulicznej i zaworu, stykającą się z krzywkami. Jeśli zawór jest zamknięty, ruch krzywki jest przekazywany na drugą część popychacza. Jeśli natomiast jest otwarty, olej wpływa do odpowiedniego kanału i powoduje, że ruch nie jest przekazywany lub przekazywany tylko częściowo. W ten sposób można kontrolować z dużo większą skutecznością ilość powietrza na wejściu do poszczególnych cylindrów, poprawiając osiągi silnika.

Powiązane pozycje

Intercooler

System chłodzenia sprężonego powietrza wykorzystywanego przez silniki z turbosprężarką.

Turbosprężarka

System turbodoładowania silnika składający się z turbiny połączonej ze sprężarką. Spaliny uruchamiają turbinę, która z kolei włącza sprężarkę, powiększając ciśnienie powietrza tłoczonego do zasilania.

Twinair

Jest to silnik stworzony przez Fiata, w którym zostały wykorzystane wszystkie innowacje dotyczące silników benzynowych