Słownik

 1. a
 2. b
 3. c
 4. d
 5. e
 6. f
 7. g
 8. h
 9. i
 10. j
 11. k
 12. l
 13. m
 14. n
 15. o
 16. p
 17. q
 18. r
 19. s
 20. t
 21. u
 22. v
 23. w
 24. x
 25. y
 26. z

Esc-Esp

Co to jest

Powiązane pozycje

Elektroniczna kontrola stabilności, ESC po angielsku (Electronic Stability Control) lub ESP po niemiecku (Elektronisches Stabilitätsprogramm) to kontrola bezpieczeństwa aktywnego, która zapobiega utracie stabilności samochodu w przypadku ściągania w bok. System ten obejmuje również funkcje ABS i TCS.
Od 1 listopada 2011 w Europie obowiązkowe jest wyposażanie nowohomologowanych samochodów w ESC.

Esc-Esp

Jak działa

Za pośrednictwem czujników umieszczonych na kołach, w układzie kierowniczym, pedale gazu, hamulca i na osi centralnej auta, centralka stale monitoruje oś, prędkość z jaką porusza się pojazd oraz oddziaływające na niego siły. W przypadku utraty stabilności włącza się, żądając od silnika zredukowania momentu obrotowego jak i wyhamowując poszczególne koła, aby przywrócić stabilność jazdy.

Powiązane pozycje

ABS

​Skrót od "Antilock Braking System", elektroniczny system, który uniemożliwia blokadę kół podczas hamowania. Aby jak najlepiej wykorzystać system ABS podczas awaryjnego hamowania należy z maksymalną siłą nacisnąć na pedał hamulca. System ABS zapobiega utracie równowagi, hamując samochód w warunkach pełnego bezpieczeństwa.

Hill Holder

​Hill Holder to funkcja zapobiegająca staczaniu się pojazdu podczas podjeżdżania na wzniesienie.