Słownik

 1. a
 2. b
 3. c
 4. d
 5. e
 6. f
 7. g
 8. h
 9. i
 10. j
 11. k
 12. l
 13. m
 14. n
 15. o
 16. p
 17. q
 18. r
 19. s
 20. t
 21. u
 22. v
 23. w
 24. x
 25. y
 26. z

DPF

Co to jest

Powiązane pozycje

DPF, skrót od Diesel Particulate Filter to filtr znajdujący się w silnikach Diesel, który zatrzymuje mikrocząsteczki znajdujące się spalinach.
Jego występowanie znacząco obniża ilość wydalanych trujących substancji i zanieczyszczeń, umożliwiając samochodowi poruszanie się również w strefach o ograniczonym ruchu.

DPF - immagine

Jak działa

W handlu istnieją różne typy filtrów, ale podstawowe działanie jest takie same we wszystkich.
Niektóre filtry są jednorazowe i wymienianie są po osiągnięciu maksymalnej pojemności.
Inne natomiast to filtry samoczyszczące: proces ten jest nazywany “regeneracją”.
Podczas cykli miejskich (poniżej 60km/h) będzie funkcjonować jak normalny filtr, natomiast aby uruchomić regenerację należy wykonać jazdę poza miastem (powyżej 70km/h). Filtr wykrywa stopień zatkania i, w razie konieczności, regeneruje się. Oczyszczenie wykonywane jest poprzez dodatkowy wtrysk oleju napędowego, który podgrzewa spaliny, a te z kolei spalają zebraną sadzę. Proces jest w pełni automatyczny.
Zatkanie filtra jest sygnalizowane przez odpowiednią kontrolkę. Ważne jest, aby nie ignorować jej wskazań: dalsze eksploatowanie filtra spowoduje jego całkowite zniszczenie i konieczna będzie jego wymiana.

Powiązane pozycje

Common Rail

Układ wtrysku paliwa w silnikach Diesla, który powoduje zwiększenie osiągów silnika.

Multijet II

Silnik diesla drugiej generacji, zaprojektowany przez Fiat Group, ma osiągi lepsze niż silniki  diesel poprzedniej generacji.