Słownik

 1. a
 2. b
 3. c
 4. d
 5. e
 6. f
 7. g
 8. h
 9. i
 10. j
 11. k
 12. l
 13. m
 14. n
 15. o
 16. p
 17. q
 18. r
 19. s
 20. t
 21. u
 22. v
 23. w
 24. x
 25. y
 26. z

Mechanizm różnicowy

Co to jest

Mechanizm różnicowy to urządzenie mechaniczne, które umożliwia dwom kołom napędowym poruszać się po zakręcie z różną prędkością.

Differenziale - immagine

Jak działa

Na zakręcie koła zewnętrzne kręcą się szybciej niż te wewnętrzne, ponieważ mają do pokonania dłuższą drogę. W przypadku braku mechanizmu różnicowego kręciłyby się z taką samą prędkością, zmuszając koło wewnętrzne do ślizgania się po asfalcie, w konsekwencji tracąc przyczepność i bardziej zużywając opony.
Za pośrednictwem kół zębatych mechanizm różnicowy dostosowuje przekazywanie napędu na dwa koła w zależności od obranego toru jazdy, który jest taki sam dla obydwóch kół na odcinku prostym i różny podczas zakręcania.

Historia

Mechanizm różnicowy ma długą historię.
Według pewnej legendy zamieszczonej w Księdze ery Song, prototyp mechanizmu różnicowego pojawił się w antycznych Chinach już w 1050 przed naszą erą. Był stosowany w dwukołowym wózku do przewożenia statuy, który to- niezależnie od kierunku jazdy- zawsze zwrócony był na południe. Potwierdzoną datą wynalezienia tych wózków są lata 227-239 przed naszą erą, Wynalazcą natomiast Ma Jun, inżynier i chiński urzędnik państwowy żyjący za panowania dynastii Wei.
Mechanizm różnicowy przypuszczalnie wykorzystano również w mechanizmie z Antykithiry - starożytnym mechanicznym przyrządzie, odnalezionym w 1900 roku, służącym do obliczania pozycji ciał niebieskich. Hipoteza została jednak później obalona na skutek badań prowadzonych nad znaleziskiem.
Inna hipoteza mówiła, że Joseph Williamson wykorzystał mechanizm różnicowy w mechanizmie zegarka z 1720 roku. W 1810 Rudolph Ackermann, który wynalazł system kompensacji, został błędnie wskazany jako wynalazca pierwszego mechanizmu różnicowego.
Pierwszy prawdziwy mechanizm różnicowy pojawił się jednak dopiero w 1876 roku, kiedy James Starley wynalazł mechanizm oparty na łańcuchach stosowanych w rowerach.