Słownik

 1. a
 2. b
 3. c
 4. d
 5. e
 6. f
 7. g
 8. h
 9. i
 10. j
 11. k
 12. l
 13. m
 14. n
 15. o
 16. p
 17. q
 18. r
 19. s
 20. t
 21. u
 22. v
 23. w
 24. x
 25. y
 26. z

ABS

Co to jest

Powiązane pozycje

Skrót od "Antilock Braking System", elektroniczny system, który uniemożliwia zablokowanie się kół podczas hamowania.
Jedną z korzyści tego systemu jest utrzymanie przyczepności kół na asfalcie i tym samym zapobieganie ślizganiu się ich. Utrzymując przyczepność, samochód jest w stanie skręcać nawet podczas awaryjnego hamowania. Poza tym, zmniejsza się droga hamowania.

ABS - immagine
     

Jak działa

Na każdym kole znajduje się czujnik obrotów, który podaje centralce elektronicznej prędkość obrotową. Jeśli stwierdzone zostanie, że jedno lub kilka kół zaczyna się blokować, pompa hydrauliczna i zawory znajdujące się w modulatorze hydraulicznym otrzymują polecenie zmniejszenia siły hamowania i zredukowania ciśnienia oleju.
Jest to centralka, która oblicza i decyduje o działaniu sił hamowania, czyli kierowca nie musi się przejmować działaniami zapobiegającymi blokowaniu się kół podczas awaryjnego hamowania. Ważne jest, aby jak najsilniej nacisnąć na pedał hamulca, naciskając również pedał sprzęgła tak, aby zapobiec sytuacji, że siła hamowania silnika oddziaływać będzie na koła napędowe i nakładać się na ABS.

 
     

Historia

ABS został oficjalnie wprowadzony na rynek przez Bosch'a w 1978 roku. Prace nad projektem rozpoczęły się już w 1936 roku, kiedy został złożony patent, a w 1965 roku rozpoczęly się badania nad jego zelektronizowaniem.
Fiat Auto SpA był pierwszym koncernem, który w 1984 roku wprowadził ABS do włoskiego auta- Lancii Themy .
Od tamtej pory trwały badania nad ciągłym zmniejszeniem jego wagi i kosztów produkcji, umożliwiając jego montowanie również w mniejszych i tańszych samochodach. Poza tym, urządzenie to zostało zintegrowane z nowymi systemami bezpieczeństwa, takimi, jak ESP, EBD, ASR i wspomaganie hamulców.
Od 2004 roku ABS stał się obowiązkowym wyposażeniem we wszystkich samochodach.

 

Powiązane pozycje

EBD

Skrót od angielskiego Electronic Brakeforce Distribution, to elektroniczny rozdział sił hamowania, urządzenie, którego  zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego hamowania bez blokowania kół tylnych.

ESC -ESP

Skrót od angielskiego Electronic Stability Control jest to aktywny system bezpieczeństwa pojazdów. Elektroniczna kontrola stabilizacji toru jazdy, znana jako ESP, od niemieckiego Elektronisches Stabilitätsprogramm i VDC Vehicle Dynamic Control lub DSC Dynamic Stability Control.

ECU

Skrót od "Electronic Control Unit" lub elektronicznej centralki sterującej.